• Nowy
Książka Dziczyzna

Książka Dziczyzna

259,00 zł
Brutto

Książka o pozyskaniu, przetwórstwie i kulinariach z dziczyzny.

Ostatnie sztuki w magazynie
  • Wszystkie informacje, które zamieścisz w formularzu są szyfrowane i bezpiecznie przesyłane dzięki certyfikatowi SSL. Wszystkie informacje, które zamieścisz w formularzu są szyfrowane i bezpiecznie przesyłane dzięki certyfikatowi SSL.
  • Produkty wysyłamy za pośrednictwem kuriera GLS. Przesyłki z reguły docierają w ciągu 24 godzin od momentu nadania. Produkty wysyłamy za pośrednictwem kuriera GLS. Przesyłki z reguły docierają w ciągu 24 godzin od momentu nadania.
  • W naszym sklepie masz pewność, że produkty są nowe i pozbawione wszelkich wad ukrytych. W naszym sklepie masz pewność, że produkty są nowe i pozbawione wszelkich wad ukrytych.

W książce omówione zostały ekonomiczne i ekologiczne aspekty łowiectwa i krajowego rynku dziczyzny, postępowanie ze zwierzęciem od momentu oddania strzału przez myśliwego, zagospodarowanie tusz i przepisy na dania z dziczyzny, a także podstawowe choroby zwierząt łownych i bezpieczeństwo żywności w obrocie dziczyzną. Książka zawiera także wiedzę dotyczącą walorów zdrowotnych i jakości dziczyzny oraz techniki rozbioru tusz. Książka adresowana jest do kandydatów na myśliwych, myśliwych, a także do osób zainteresowanych przetwórstwem dziczyzny, jej przygotowaniem oraz konsumpcją. Do książki dołączona jest płyta DVD z materiałami dotyczącymi patroszenia, bielenia, rozbioru tusz dzika, sarny, zająca i bażanta. Autorami książki „Dziczyzna”  są pracownicy naukowi Wydziału Nauk o Zwierzętach: dr Marek Balcerak, dr hab. Martyna Batorska, prof. dr hab. Wanda Olech, mgr inż. Bartłomiej Popczyk, dr hab. Justyna Więcek oraz dr hab. Marian Flis z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i mgr Krzysztof Lechowski (redaktor).

Rok wydania: 2017

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Forest

Rodzaj okładki: Twarda

Wymiar: 15x23cm

Ilość stron: 239

Waga: 1.205 kg

1 Przedmiot

Zobacz także

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło